SBB czyli Silesian Blues Band

Data: 20.02.2015r.

Otwarcie bram: 19:00

Start: 20:00

Gdzie: Klub Studencki Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1

Wstęp biletowany. Zapraszamy na koncert:

SBB

Gdzie kupić bilety?

SBB (najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, BudujSearch, Break, Build) – polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach Śląskich przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB w całym okresie swojej działalności rozwijał kilka stylów muzycznych: blues rock, jazz-rock czy wreszcie rock progresywny.

Początki

Zespół początkowo grał jako trio towarzyszące Czesławowi Niemenowi w latach 1971-1973, jednak silnym osobowościom artystycznym Józefa Skrzeka i Czesława Niemena nie udało się długo współpracować. Drogi artystów rozeszły się, ale pozostawali w przyjaźni do śmierci Niemena, próbując nawet pod koniec lat 90. powołać fundację wspierającą młodych artystów.

Pierwsza płyta, SBB, nagrana w 1974 rozeszła się błyskawicznie, osiągając na czarnym rynku cenę czterokrotnie wyższą od detalicznej. Muzyka znajdująca się na płycie, głównie bluesowo-jazzrockowa nawiązuje brzmieniem do Hendrixa, czy The Cream z silnym brzmieniem fortepianu i gitary basowej. Kolejna płyta ‚„Nowy Horyzont” wkracza już w brzmienia rocka progresywnego, które są obliczem zespołu do dnia dzisiejszego. Przykładem jest suita rockowa „Wolność z nami”, na której oprócz jedynych w swoim rodzaju solówek gitarowych Apostolisa słyszymy wzniosłe partie fortepianu i łagodne, intrygujące brzmienia minimooga, który staje się swego rodzaju wizytówką zespołu.

Lata 70.

Po „Nowym Horyzoncie” przyszedł czas na dwie kolejne płyty – „Pamięć” (1976) i „Ze słowem biegnę do ciebie” (1977). Płyty to stopniowe przejście w kierunku przemyślanych kompozycji progresywnych na miarę tamtych lat. W kompozycjach słyszymy organy Hammonda, syntezatory Mooga – głownie minimooga, na których sztukę gry Józef Skrzek opanował do perfekcji.

W latach 70. SBB odnosiło wielkie sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą, wiele koncertując w Czechosłowacji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Austrii, Finlandii,Szwecji, Danii czy na Węgrzech. Zespół został rozwiązany w 1980 po nagraniu płyty „Memento z banalnym tryptykiem”. Przyczyną rozwiązania zespołu było przemęczenie nieustanną 10-letnią aktywnością na scenie. Józef Skrzek tak wspomina pamiętny rok 1980 – Szarpaliśmy pomysłami i szukaliśmy dobrych rozwiązań. Brakowało nam spełnienia i prawidłowej gradacji – choćby finansowej. Ciągłe oczekiwanie na rezultaty komercyjne (…) Zaczęliśmy się frustrować do tego stopnia, że pamiętam przed wyjazdem na trasę do Beneluxów, jak kierowcy ciężarówek nie podejmowali się odpowiedzialności przewozu sprzętu, bo pękały opony na złych felgach.

Po rozwiązaniu zespołu Józef Skrzek kontynuuje karierę solową, wydając w 1980 roku album solowy pt. „Józefina”, Apostolis Anthimos wyjeżdża do Grecji, aby tam pracować jako muzyk sesyjny, powracając do Polski jedynie na występy i nagrania z Tomaszem Stańko, Jerzy Piotrowski współpracuje z różnymi wykonawcami, między innymi z Kombi, Young Power czy Martyną Jakubowicz.

Reaktywowanie

Zespół powracał kilkakrotnie w latach dziewięćdziesiątych – kolejno w 1991, 1993 i 1998 roku. Okazją do powrotu był m.in. koncert organizowany przez Franciszka Walickiego „Trzy dekady rocka w Polsce”.

W latach 90. nie powstała żadna nowa płyta studyjna, natomiast zespół opublikował kilka płyt koncertowych. Spośród nich wyróżniała się „SBB w filharmonii”, planowana już od dawna przez Skrzeka. Projekt z orkiestrą symfoniczną miał powstać już przy okazji płyty „Ze słowem biegnę do ciebie”, jednak ówczesny wydawca, Polskie Nagrania, nie zdobył odpowiednich środków.

XXI wiek

Rok 2000 to kolejny powrót zespołu na scenę rockową. W 2004 wytwórnia Metal Mind Productions wydała reedycje wszystkich katalogowanych płyt zespołu, wzbogaconych o bonusy. Tym razem zespół skrócił formy muzyczne (suity) na rzecz przemyślanych utworów rockowych. Nadal wykorzystywany był minimoog, jednak brzmienie stało się ostrzejsze, o czym świadczył utwór „Skała” z albumu „The Rock”. Do przyjaźni Józefa Skrzeka z Czesławem Niemenem nawiązywał utwór „Pielgrzym” na podstawie wiersza Cypriana Kamila Norwida. Na płycie „New Century” zespół wspominał Boba Mooga stylową kompozycją „Duch Pokoleń” – jest to zamiłowanie zespołu do instrumentów Mooga, a jednocześnie hołd złożony kultowemu wynalazcy. W piosence „Zug a zene mindenhol” z The Rock wystąpił wokalista węgierskiego zespołu Locomotiv GT Tamás Somló.

Kolejnymi albumami zespołu SBB w XXI wieku, są: dostępny od 26 stycznia 2009 Iron Curtain, następnie Blue Trance (2010), oraz nagrany w duecie (bez perkusisty Gabora Nemetha) SBB (2012). 13 kwietnia 2014 roku z okazji festiwalu Jazz Nad Odrą wystąpił reaktywowany oryginalny skład SBB z Jerzym Piotrowskim na perkusji. Zespół wykonał z towarzyszeniem muzyków NOSPR, Sławomira Piwowara i Marcina Pospieszalskiego najważniejsze kompozycje z lat 70., m.in. suitę Ze słowem biegnę do ciebie.

 

źródło: wikipedia

Ściągnij presspack tego wydarzenia

Cennik klubu Kwadrat
Profil Klub Kwadrat na YouTube.com Profil Klub Kwadrat na FaceBook.com

KLUB OTWARTY:

pon - sob:
nd :
16:00 - 01:00*
16:00- 24:00*

*harmonogram nie obowiązuje podczas imprez

  • Poniedziałek - Środa od 16:00- 21:00 Piwo Tyskie 3,50 zł
  • DART

    Zagraj w darty czyli popularne "rzutki".
  • PIŁKARZYKI - Prawdziwe piłkarskie emocje.


Poniedziałek – Środa od 16:00- 21:00 Piwo Tyskie 3,50 zł


Tribute to Metallica show! – Scream INC

Data: 30.09.2017r.
Start: 20:00
Otwarcie bram: 19:00

qhpkr-logo-podstawowe-ogolne 11949605_10207421469684747_2123109361_n somusic eska-cmyk-outline movemedia_logo logo-dvbox
projekt graficzny: visionproject.pl
coded by: maciejkopec.pl